Az Effekteam 2024 elején azért hozta létre speciális szakmai műhelyét a denxperttel és a Budapesti Gazdasági Egyetemmel (BGE) együttműködésben, hogy gyakorlati támogatást nyújtson a vállalatok számára az ESG és CSRD felkészítés folyamatában. A január 28-án, nyílt szakmai nappal induló idei program előtt a szervezők röviden összegezték a két sikeres tavalyi kurzus legfőbb tapasztalatait és tanulságait.
Dr. Molnár Klára, az Effekteam Egyesület igazgatója, szakmai vezetője, Szücs-Winkler Róbert, a denxpert alapítója és vezetője, valamint dr. Horváth Levente, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) fenntarthatósági és esélyegyenlőségi irodájának vezetője nemcsak szakmai vezetőként képviselik a műhely megvalósításában együttműködő szervezeteket, hanem előadóként maguk is aktívan részt vesznek az ESG és CSRD felkészítés folyamatában, így közvetlen tapasztalatokkal rendelkeznek a lezajlott kurzusok kapcsán.
Mi az Effekteam, a denxpert és a BGE szakmai együttműködésének legfőbb értéke, erőssége?
A három szakmai vezető egyetért abban, hogy az általuk képviselt szervezetek együttműködésének legnagyobb előnye, hogy mindannyian más-más területen erősek és nagyon jól kiegészítik egymást. Az Effekteam szakmai események és képzések szervezése, társadalmi programok menedzselése terén rendelkezik komoly tapasztalatokkal, a denxpert korszerű technológiai megoldásokat és szakmai inputokat szolgáltat, míg a BGE akadémiai hátteret és technikai kereteket biztosít a programhoz. Ez a kombináció lehetővé teszi az elméleti, gyakorlati és üzleti tudás integrációját, ami komoly hozzáadott értéket jelent a résztvevők számára. A hármas kapcsolatrendszer révén mindig az adott téma legkiválóbb szakértői nyújtanak naprakész ismereteket és gyakorlati tanácsokat, melyeket a résztvevők valós helyzetekben is azonnal kamatoztatni tudnak.
Kik érdeklődnek az ESG és CSRD felkészítés iránt, és a műhely mit kínál számukra?
Elsősorban olyan közép- és nagyvállalatok szakemberei jelentkeznek a műhelyre, akik már érzik az ESG és CSRD követelmények gyakorlati alkalmazásának szükségességét, de még keresik a megfelelő tudást és eszközöket. Az ESG beszámoló készítése és a CSRD alapú fenntarthatósági jelentéstétel nem csak a törvényi előírások teljesítése miatt fontos, hanem azért is, mert a kritériumokhoz való alkalmazkodás segít fenntarthatóbbá tenni a vállalat működését, mely ezáltal magasabb szinten tud megfelelni a stakeholderek elvárásainak is. A műhely nagy előnye, hogy a résztvevők itt valódi gyakorlati tudást szerezhetnek, vállalati környezetre szabott megoldásokat ismerhetnek meg, melyeket a képzési napok között rögtön implementálni tudnak saját működési folyamataikba. Ehhez szakmai mentor segítségét és a denxpert által biztosított korszerű adatgyűjtő szoftvert vehetnek igénybe.
A résztvevők visszajelzései hogyan épülnek be a kurzusok tematikájába?
Az ESRS-szabályrendszer változásai és a törvényi előírások finomodása megkövetelik a tematika folyamatos fejlesztését. Csak így biztosítható ugyanis, hogy a kurzus mindig a legfrissebb, hatályos szabályozásokon keresztül tudja bemutatni a jelentéstétel folyamatát. Emellett a részt vevő vállalatok is különböző elvárásokkal és megfelelési szabályrendszerekkel rendelkeznek, amelyeket szintén figyelembe kell venni. Az ESG-CSRD műhely éppen ezért olyan tudást ad a vállalati szakembereknek, amely benchmarkként használható és könnyen lefordítható az adott szervezet működésére. A felkészülés során mindezt nagyon sok interaktív elem, iparág-specifikus példa és konkrét esettanulmány segíti. A résztvevők visszajelzései folyamatosan beépülnek a képzési modulokba, így például idén januártól a tartalom újabb témákkal, a program pedig két tematikus nappal bővül.
Mik az eddigi két kurzus legfőbb tapasztalatai és tanulságai?
A szervezők számára az elmúlt év fontos tanulsága volt, hogy a vállalatok többsége még nincs teljesen tisztában az ESG és CSRD követelmények mélységével, ezért a felkészítés mellett alapvető szemléletformálásra is szükség van. A műhely eddigi tapasztalatai arra is rámutattak, hogy a vállalati szereplők közötti párbeszéd és tapasztalatcsere nagyon fontos szerepet tölt be a felkészülési folyamatban. A beszélgetések keretében gyakran felmerülnek olyan szempontok, melyek a szabályozások ellenére kérdéseket vetnek fel. A közös problémamegoldás és tudásmegosztás ilyen esetekben is hozzásegíti a résztvevőket ahhoz, hogy saját folyamataik kialakításához testreszabott megoldásokat találjanak. Az ESG-CSRD műhely éppen ezért a továbbiakban is nagy hangsúlyt fektet nem csak a program tematikájának folyamatos fejlesztésére, a szabályozói környezet nyomon követésére, hanem a vállalati szakemberek közötti tapasztalatcsere és együttműködés ösztönzésére is.
A műhely idei első kurzusa ingyenes nyílt nappal indul, mely lehetőséget nyújt arra, hogy az érdeklődők személyesen is betekintést nyerjenek a program tematikájába, a felkészülés folyamatába, valamint megismerjék az előadókat és az alkalmazott módszertani eszközöket.