Egyesületünk igazgatója, szakmai vezetője, dr. Molnár Klára a Harminc perc az önkéntességről című podcast vendége volt, ahol Kiss Gyöngyvérrel, a Civil Impact ügyvezetőjével együtt osztották meg tapasztalataikat a vállalati és civil-nonprofit szektor együttműködésének fejlődéséről, a CSR és az ESG hazai alakulásáról.
Magyarországon a vállalati és a civil-nonprofit szektor együttműködése a 2000-es évek elején indult el. Ennek a folyamatnak az egyik résztvevője volt az idén éppen 20 éves Effekteam Egyesület, míg a Civil Impact Nonprofit Közhasznú Kft. 10 éve lépett be erre a „piacra”. Bartal Anna Mária, a Vállalati Önkéntesség Hálózat projektvezetője a Harminc perc az önkéntességről című podcast keretében kérdezte a két szervezet vezetőjét, dr. Molnár Klárát és Kiss Gyöngyvért.
A beszélgetés fontosabb témái:
- Miként változott a vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) és milyen kihívásokat jelentett a környezetvédelmi, szociális és vállalatirányítás (ESG) megjelenése?
- Milyen a vállalati és a civil szektor együttműködése?
- Miért jelentettek és miben fordulópontot a 2010-es évek?
- Mit tanult a vállalati és a civil-nonprofit szektor egymástól a társadalmi felelősségvállalási programok megvalósítása során?
- Miért fontos a folyamatos hatásmérés a vállalatok társadalmi hatását illetően.
A podcast kapcsolódik az Önkéntes Szemle 2025/2. számának témájához is, ami mind elméleti tanulmányokon, mind esettanulmányokon keresztül tárgyalja a CSR és az ESG viszonyát, a pro bono és a szakmai önkéntességet, valamint a társadalmi hatásmérést. A kiadványban helyet kap az a kutatás is, melyet az Effekteam idén tavasszal készített arról, hogyan alakítja át a CSR szerepét az ESG térnyerése.