Október 29-én tartja nyitórendezvényét a Vállalati Önkéntesség Hálózat, melynek elsődleges célja a magyar vállalati önkéntesség fejlődésének ösztönzése. Az esemény keretében a téma iránt elkötelezett vállalati, civil-nonprofit és egyetemi szakemberek találkozhatnak egymással, kapcsolatokat építhetnek, megoszthatják tapasztalataikat és megismerkedhetnek a Vállalati Önkéntesség – Hálózat – Tudás – Tapasztalatmegosztás című programmal. Az érdeklődők október 28-ig regisztrálhatnak a rendezvényre.
Magyarországon a vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) az elmúlt húsz évben normatív vállalatirányitási koncepcióvá vált. Ugyanakkor, az utóbbi néhány évben egy új koncepció jelent meg – a környezeti, szociális vállalatirányítás (ESG) –, ami annak értékelésére is szolgál, hogy egy vállalat milyen mértékben érte el CSR célkitűzéseit. Noha vannak zárvány-szerű törekvések arra, hogy a hazai nagyvállalatok CSR/ESG jó gyakorlataikat bemutassák, tapasztalataikat megosszák, de több probléma is gátolja azt, hogy a vállalati önkéntesség hatása társadalmi és gazdasági szinten is mérhető lehessen. Egyrészt nincsenek generális adatok arra nézve, hogy a vállalatoknál hány munkavállaló, mennyi időt töltött és milyen értékben végzett önkéntes munkát. Szintén gondot okoz, hogy nem vált általánossá a tudás- és tapasztalatmegosztás arról, hogy milyen jó gyakorlatok valósultak meg, és milyen társadalmi problémák megoldásához járultak hozzá a CSR programok, ezen belül pedig a vállalati önkéntes tevékenységek. Hiányzik az az ösztönző, hogy a vállalatok beépítsék rövid és hosszútávon CSR/ESG koncepciójukba a társadalmi hatásmérést, és ennek alapján építsék fel vállalati társadalmi felelősségvállalási – környezeti, szociális vállalatirányítási – koncepciójukat. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az elmúlt tíz évben a nagyvállalati és a civil-nonprofit szektor kapcsolata főként adományozási, támogatási programok terén fejlődött.
A Vállalati Önkéntesség Hálózat célja, hogy a vállalati önkéntesség terén különböző szintű gyakorlatokkal rendelkező vállalati és civil-nonprofit szereplők, valamint az egyetemi szférát képviselő szakemberek között létrejöjjön egy folyamatos együttműködés, tudás- és tapasztalatmegosztás, illetve megvalósuljon egy olyan közös fejlesztés, melynek eredményeként a vállalati önkéntesség társadalmi és gazdasági hatását relevánsan, a hazai viszonyokra adaptáltan mérni lehet. Az október 29-én tartandó nyitórendezvényen az érdeklődők megismerhetik a Vállalati Önkéntesség Hálózati platformot, és arra is lehetőség lesz, hogy a vállalati, a civil-nonprofit szektor és az egyetemi szféra képviselői találkozzanak és kapcsolódjanak, tapasztalatokat cseréljenek és akár közös projekteket is indítsanak. Az eseményre október 28-ig lehet regisztrálni a Vállalati Önkéntesség Hálózat weboldalán: https://konferencia.vallalationkentesseg-platform.hu/
Részletes program itt érhető el.