A fenntartható vállalati működés jogi keretei gyorsan változnak, így nem könnyű lépést tartani velük. Hazánkban az egyik legnagyobb zavart a CSRD-rendelet és az ESG-törvény közötti különbségek okozzák. A denxpert – az Effekteam tagja és szakmai partnere – ezért összegyűjtötte a két szabályozás közötti legfontosabb összefüggéseket és eltéréseket.
Az idén januárban hatályba lépett CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) egy átfogó uniós irányelv, melynek alapvető célja, hogy a vállalat működésére vonatkozó fenntarthatósági és pénzügyi szempontok már ne külön jelentésekben kapjanak helyet, hanem egyetlen, átfogó jelentés készüljön róluk. A CSRD a magyar jogba a számviteli törvény módosításaként került be, a Pénzügyminisztérium kezelése alatt. Az ESG-törvény ugyanakkor egy magyar nemzeti jogszabály, melyet 2023 végén fogadtak el, kezeléséért pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium felelős. Míg a CSRD esetében a jelentésre kötelezett vállalatok elsősorban a saját tevékenységüket értékelik és jelentik, addig az ESG-törvény által elvárt jelentésben már a vállalat közvetlen beszállítóinak tevékenységét is értékelni kell, így ennek az adatgyűjtési része több vállalatot érint, nem csak a beszámoló írására kötelezetteket.
Tekintettel arra, hogy jelenleg nagyon sok hazai vállalat számára okoz fejtörést, hogy milyen követelményeknek is kell megfelelniük az újonnan bevezetett szabályozások kapcsán, a denxpert röviden összefoglalta a CSRD-rendelet és az ESG-törvény közötti főbb összefüggéseket és különbségeket. Az összeállítás egyebek mellett kitér arra, hogy melyik szabályozás pontosan kikre vonatkozik, és kinek mikortól kell teljesítenie a kötelezettségeket. A cikkből az is kiderül, hogy mit takar a mostanában sokat emlegetett kettős lényegességi elemzés (Double Materiality Assessment vagy DMA), és ez mit is jelent a gyakorlatban a CSRD, illetve az ESG-törvény kapcsán. Az írás továbbá foglalkozik az adatgyűjtés folyamatával, megvilágítja a fenntarthatósági jelentés és az ESG-beszámoló tartalmi követelményeit, és érinti a tanúsítással kapcsolatos tudnivalókat is.
A cikk ezen az oldalon érhető el: https://www.csrdsoftware.com/post/esg-torveny-es-csrd—mi-a-kulonbseg-a-ket-szabalyozas-kozott
A szabályozásokkal összefüggő követelmények teljesítéséhez gyakorlati útmutatást és szakértő támogatást nyújt az Effekteam, a denxpert és a BGE által közösen indított ESG-CSRD felkészítő műhely, amelyről részletes információk itt olvashatók: https://effekteam.hu/csrd-muhely/