fbpx

Kulisszatitkok, jótanácsok az Effekt 2030 díj idei pályázói számára

Kulisszatitkok, jótanácsok az Effekt 2030 díj idei pályázói számára

Javában zajlik a nevezés az Effekt 2030 – az ESG megoldások díjára, amelyre az idén egészen augusztus 1-jéig pályázhatnak a hazai nagyvállalatok, kkv-k és startupok. Dr. Molnár Klára, az Effekteam igazgatója, szakmai vezetője ennek kapcsán osztott meg néhány újdonságot, illetve hasznos tanácsokkal is szolgált a szakmai megmérettetésre készülőknek.

A vállalatok társadalmi és környezeti befektetései terén tapasztalható tendenciákkal párhuzamosan az Effekteam szakmai díja is folyamatosan változik, fejlődik. Legutóbb az elmúlt évben újult meg a rangos elismerés, mely azóta Effekt 2030 – az ESG megoldása díja néven kerül meghirdetésre. Hogyan fogadták a vállalatok a módosult pályázati feltételeket és nevezési kategóriákat?

Nagyon kedvező volt a megújult díj fogadtatása. Azt tapasztaltuk, hogy már a tavalyi évben jelentősen megemelkedett a pályázatok száma, ami talán köszönhető az ESG iránti fokozott érdeklődésnek is. Az új pályázati kategóriák az ESG három pillére köré épülnek, ezáltal is igyekszünk a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási elveket még inkább egyértelműsíteni a cégek számára.

Az idei évtől már Te is részt veszel a szakmai zsűri munkájában. Miért döntöttél úgy, hogy csatlakozol a testülethez?

Az Effekteam vezető testülete kért fel, hogy vegyek részt a zsűrizésben, amit örömmel el is vállaltam. Lassan két évtizede – a szervezet megalakulása óta – vezetem az egyesületet, és ez idő alatt nagyon sok személyes tapasztalatra, gyakorlati tudásra tettem szert a vállalatok felelősségvállalási és fenntarthatósági tevékenységeivel, társadalmi és környezeti célú aktivitásaival kapcsolatban. A díj megalapítása óta minden évben én is elolvasom a benyújtott projekteket, így közvetlen rálátásom van a pályázókra és a pályázatokra. Úgy gondolom, hogy a részvételemmel egyfelől képviselni tudom azokat a szakmai szempontokat, amelyek a díj létrehozását ösztönözték az egyesület részéről, másfelől meg tudom jeleníteni azokat a tapasztalatokat is, amelyek a projektekkel és azok értékelésével kapcsolatban felhalmozódtak nálunk az idők során.

Az elmúlt évi tapasztalatok alapján milyen tanácsokat adnál az idei pályázóknak? Mire érdemes mindenképpen figyelmet fordítaniuk a pályázatok összeállítása során?

Az egyik leglényegesebb dolog talán az, hogy minél érthetőbben, minél szemléletesebben mutassák be projektjeiket, térjenek ki minden olyan aspektusra, ami a pályázati űrlapon szerepel. Törekedjenek arra, hogy ne maradjon ki semmilyen fontos tény, adat, ami a program szempontjából releváns lehet, és csatolják pályázatukhoz azokat a dokumentumokat is, amelyek ezeket az információkat alátámasztják. Szintén lényeges, hogy ha egy kezdeményezés már évek óta fut, akkor próbálják meg a kezdetektől bemutatni a programot, hiszen így tudják prezentálni a legtöbb eredményt és hatást a zsűri számára.

Milyen vállalati projektekkel lehet leginkább elnyerni a zsűri elismerését és kiérdemelni az Effekt 2030 díjat?

Erre vonatkozóan hasznos iránymutatással szolgálnak a bírálati szempontok, melyeket szintén megújítottunk az idei évben. Alapvető kritérium, hogy a benyújtott vállalati program koherens legyen az adott cég üzleti, illetve ESG/fenntarthatósági/CSR stratégiájával. Emellett szintén nagyon fontos, hogy a projekt céljai, aktivitásai, mérőszámai összhangban legyenek a program/intézkedés elindítását kiváltó szükségletekkel, igényekkel. A zsűri figyelembe veszi a pályázati projekt kidolgozottságát, életszerűségét, működőképességét, értékeli az ötlet/intézkedés innovatív jellegét. Lényeges, hogy megvalósuljon a célok teljesítéséhez szükséges érintettek bevonása, illetve az együttműködő partnerekkel való hatékony kooperáció. Mindezek mellett a díj elnyerése szempontjából az is fontos, hogy az adott projekt milyen eredményeket és hatásokat ér el a meghatározott célokhoz képest, és ezeket milyen módszertannal méri a pályázó szervezet. A pályázat pozitív megítélését az is erősíti, ha a vállalat bemutatja a program jövőbeni továbbélésének lehetőségeit.

Elsősorban milyen változásokra számítasz az idei pályázatok tekintetében annak kapcsán, hogy most már az ESG-szabályozások is szigorú követelményeket támasztanak a vállalatokkal szemben?

Azt remélem, hogy a népszerű környezeti és társadalmi célú projektek mellett az idei évben már a tavalyihoz képest lényegesen több pályázatot láthatunk a vállalatirányítási kategóriában is.

A díj hogyan tud hozzájárulni ahhoz, hogy a fenntarthatóság és az ESG szempontok ne csak a jogszabályi megfelelőség terén érvényesüljenek, hanem minél inkább beépüljenek a vállalatok gondolkodásába és mindennapi működésébe?

Egyrészt igyekeztünk úgy összeállítani a pályázati űrlapon szereplő kérdéssort, hogy a pályázó vállalatok a kérdések megválaszolása során át tudják gondolni kezdeményezésük teljes spektrumát. A megmérettetés résztvevői ezáltal tulajdonképpen egy kicsit a tükörbe is tudnak nézni, más perspektívából tudják szemlélni saját projektjeiket. Emellett minden pályázónak, aki nem kerül shortlistre, a zsűri szakmai visszajelzést ad arról, hogy a jövőben min érdemes fejlesztenie a beadott projekt kapcsán. A példamutató kezdeményezések, jógyakorlatok széles körű megismertetését igyekszünk elősegíteni azzal, hogy a döntős vállalati programokról esettanulmányokat készítünk, melyeket honlapunkon elérhetővé teszünk, illetve interaktív ESG workshopjainkon is bemutatkozási lehetőséget biztosítunk a díjnyertes szervezetek számára.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!