fbpx

Effekt 2030 – Az ESG megoldások díja

Az Effekteam Egyesület 2019 óta hirdeti meg évente az Effekt 2030 díjat, mely a vállalatok környezeti, társadalmi és vállaltirányítási megoldásainak elismeréséül szolgál.

A díj előzményei és célja

A fenntarthatóság, a fenntartható működés korunk legfontosabb és legsürgetőbb kérdése. A vállalatok is egyre inkább priortásként kezelik a fenntarthatósági célokat. Az utóbbi időben a cégek számára a fenntarthatóság témaköréhez kapcsolódóan előtérbe kerülnek a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) elvek, illetve ezek mentén a teljesítmény bemutatása, a jelentéstétel megismerése és bevezetése, valamint az ESG szempontok integrálása a vállalati működésbe. Egyre inkább megfigyelhető az is, hogy az ESG a vállalat irányításának, illetve a vállalati fenntarthatóság kommunikációjának modern eszközévé válik. Az ESG szempontok növekvő jelentőségét tükrözi vissza az Effekt 2030 díj is, ami azokat a vállalati kezdeményezéseket, megoldásokat, programokat ismeri el, melyek valódi változást, hatást érnek el, utat mutatnak és jó példával szolgálnak az ESG egyes területein. 

Az ESG egyes területei:

A környezeti terület (Environment/E)

központi kérdése, hogy egy vállalat tevékenysége környezeti szempontból milyen mértékben fenntartható, a cég milyen és mekkora hatással van az ökológiai környezetre.

A társadalmi terület (Social/S)

központi kérdése, hogy egy vállalat tevékenysége társadalmi szempontból milyen mértékben fenntartható, a cég milyen hatással van a külső és belső stakeholdereire, és hogyan bánik velük.

A vállalatirányítási terület (Governance/G)

központi kérdése, hogy a vállalat belső folyamatai biztosítják-e a tisztességes működést.

Az Effekt 2030 díj célja, hogy elismerje és a lehető legszélesebb körben megismertesse a hazai vállalatok által a környezeti fenntarthatóság, a társadalmi fenntarthatóság vagy a vállalatirányítás, azaz az ESG egyes területein bevezetett és megvalósított példaértékű és hatékony jógyakorlatokat, megoldásokat, elősegítve a nagyvállalati, a kkv- és a startupszektor társadalmi szerepvállalásának, fenntarthatósági kezdeményezéseinek erősítését, a vállalati döntéshozók ilyen irányú szakmai munkájának inspirálását, személyes szerepvállalásuk növelését, valamint az ESG elvek, szempontok kultúrájának elterjesztését.

Kategóriák

Zöld egyensúly

Ebben a kategóriában azokat a projekteket/intézkedéseket várjuk, melyek – a törvényi kötelezettségek teljesítését túlmenően – az alábbi témák valamelyikét érintve, az ökológiai környezetre vannak mérhető, pozitív hatással:

  • éghajlatváltozás (pl. éghajlatváltozás mérséklése, karbon, energia stb.);
  • szennyezés csökkentése (pl. légszennyezés, talajszennyezés, mikroműanyagok, veszélyes hulladékok stb.);
  • vízvédelem (pl. vízfogyasztás, vízkibocsátás, vízgazdálkodás stb.);
  • biológiai sokféleség és ökoszisztémák (pl. fajok vagy ökoszisztémák állapotára gyakorolt hatások, talajhasználat, természeti erőforrások fenntartható használata stb.);
  • körforgásos gazdaság (pl. erőforrás-beáramlás, -felhasználás vagy -kiáramlás, csomagolás és hulladék, felelős termékek és szolgáltatások stb.);
  • környezeti innovációk (pl. megújuló energia, zöld technológiák, zöld épületek stb.);
  • környezeti szemléletformáló programok.

Mindenki társadalma

Ebben a kategóriában azokat a projekteket/intézkedéseket várjuk, melyek – a törvényi kötelezettségek teljesítését túlmenően – a vállalat alábbi, belső vagy külső stakeholdereire vannak mérhető, pozitív hatással:

  • munkatársak (pl. munkafeltételek, munkatársi well-being, munkatársak fejlesztése, esélyegyenlőség stb.);
  • értékláncban dolgozók (pl. munkafeltételek, munkatársi well-being, munkatársak fejlesztése, esélyegyenlőség stb.);
  • érintett közösségek (pl. CSR, közösségi kapcsolatok, közösségek támogatása, társadalmi befektetések, vállalati önkéntesség, közösségek jólléte, egészsége, biztonsága stb.);
  • fogyasztók és végfelhasználók (pl. termékfelelősség, felelős marketing, fenntartható fogyasztás stb.).

Értékteremtő üzlet

Ebben a kategóriában azokat a projekteket/intézkedéseket várjuk, melyek – a törvényi kötelezettségek teljesítését túlmenően – a vállalat üzleti viselkedését tekintve az alábbi témákban szolgálnak jó például:

  • vállalatirányítás (pl. board összetétele és képzése, munkatársak teljesítmény értékelése, rendszerszerű kockázatkezelés, ESG transzformáció, ESG stratégia, ESG irányítás stb.)
  • üzleti magatartás (pl. üzleti etika, korrupció kezelése, felelős finanszírozás és befektetések, felelős beszállítói kapcsolatok, vevői elégedettség, átláthatóság, fenntarthatósági jelentések, beszámolók stb.)

A pályázat benyújtásának menete

1. Jelentkezési szándék esetén az alább található regisztrációs adatlapot szükséges kitölteni.

Regisztrációs adatlap

2. A regisztrációs adatlapon megadott pályázati kapcsolattartó részére továbbítjuk a pályázati űrlapot.

3. A pályázati űrlap meghosszabbított beküldési határideje legkésőbb 2024. augusztus 5. 23:59.

4. Információ a pályázat adminisztrációs díjáról.

Pályázók köre

A pályázaton bármely Magyarországon működő vállalat, kis- és középvállalkozás, startup cég, valamint az általuk létrehozott vállalati alapítványok indulhatnak.

A pályázatra azok a programok nevezhetők, amelyek jelenleg is futnak vagy 2023/2024 során zárultak le.

Egy vállalat több programmal is pályázhat.

A pályázat fontos dátumai

Pályázati felhívás

A pályázati felhívás az alábbi gombra kattintva letölthető:

A pályázatok értékelése

A beadott pályázatok elbírálását ötfős szakmai zsűri végzi és dönti el kategóriánként a döntőbe került pályázatok listáját – azaz a shortlistet -, valamint kategóriánként a nyerteseket. 

Közönségszavazás

A pályázatokat elbíráló szakmai zsűri tagjai

Dr. Horváth Levente, a Budapesti Gazdasági Egyetem Fenntarthatósági és Esélyegyenlőségi irodájának vezetője

Jelenleg az egyetem fenntartható működéséért felel. Korábban üzleti és akadémiai területen dolgozott, kiemelt területei a fenntarthatósági és klímavédelmi stratégiák kidolgozása.

dr. Molnár Klára, az Effekteam igazgatója és szakmai vezetője

Egyetemi tanulmányai során a Miskolci Egyetem politológia, valamint jogász szakán szerzett diplomát. Posztgraduális tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen – európai jogi szakjogász –, majd az ELTE-n – környezetvédelmi szakjogász – végezte. A szakvizsgáját követően 2006-ig ügyvédként dolgozott. Számtalan egyesület, alapítvány bejegyzésében és munkájában segített, 2005 folyamán pedig önkéntesként segítette a munkát a MAF egyik alapító tagjánál, a Maholnap Magyar Jóléti Alapítványnál.

Horváth Áron, a CBRE magyarországi és közép-kelet európai üzletágvezetője

Széleskörű, 15 éves, tapasztalattal rendelkezik fenntarthatósági stratégia kialakításában és megvalósításában, jelentések készítésében. Jelenleg kereskedelmi ingatlanok fenntarthatóságával, klímasemlegességével foglalkozik, mint magyarországi és közép-kelet európai üzletágvezető a CBRE, nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalatnál. Korábban a Deloitte magyarországi és belga vállalatainál volt fenntarthatósági menedzser. Itt, többek között, a pénzügyi, energia- és autóipari ügyfelek számára végzett tanácsadást. A Deloitte-hoz való csatlakozás előtt Áron a MOL-csoport vezető fenntarthatósági szakértője volt, ezelőtt pedig Brüsszelben, a CSR Europe európai hálózatában projektmenedzser.

Pogány Éda, a Syngenta Seeds Europe regionális fenntarthatósági vezetője

Több mint 20 éves tapasztalata van a fenntartható üzleti stratégiák kialakításában és végrehajtásában, az erről szóló jelentések írásában, az ide tartozó folyamatok és eredmények kommunikációjában és az érintettek bevonásában. Nevéhez fűződik az az érintetti fórum, amely a londoni tőzsdén jegyzett Coca-Cola HBC cégcsoport első intergrált jelentéséhez tartozó lényegességi vizsgálatot alapozta meg. Jelenleg mezőgazdasági területen dolgozik az európai régióban, fókuszában a fenntartható üzleti modell, a regeneratív gazdálkodás, és az ESG megfelelőség állnak. Emellett a Budapesti Gazdasági Egyetem Fenntarthatósági Tanácsának társelnöke, tanít és közreműködik a kommunikációs és fenntarthatósági ismeretek fejlesztésében, a szakmai közösség formálásában.

Szabó Gyula, zöld életmód tanácsadó, fenntarthatósági szakértő, Way of Council facilitátor

Több évtizedes nagyvállalati és civil szervezeti vezetői tapasztalat birtokában immáron a fenntarthatóság emberi, közösségi oldalával foglalkozik. A „felülről-lefelé” helyett a „belülről-kifelé” megközelítésben hisz. Érzékenyítő, közösségépítő programokkal, workshopokkal támogatja vállalatok és más szerveződések munkáját.

Értékelési szempontok

A zsűrizés során a szakértők egységes bírálati szempontok mentén értékelik a pályázatokat: például megvizsgálják, hogyan illeszkedik az adott program a vállalat ESG/fenntarthatósági/CSR stratégiájához, mennyire működőképes és innovatív a kezdeményezés, miként valósul meg az érintettek és az együttműködő partnerek bevonása, illetve milyen eredményeket, hatásokat sikerül a cégnek elérnie a projekt által.

További információ

Amennyiben további információra van szüksége, kérjük, keresse munkatársunkat az alábbi elérhetőségeken:

dr. Molnár Klára, igazgató, szakmai vezető

E-mail: dij@effekteam.hu

Telefon: +36.30.210.3171

Együttműködő partnerek

Az Effekt 2030 díj 2019-2024 között

Az Effekt 2030 díjra 2019 és 2022 között Magyarországon működő nagyvállalatok, kkv-k és startupok, valamint az általuk létrehozott vállalati alapítványok pályázhattak az ENSZ fenntartható fejlődési céljaival (Sustainable Development Goals, SDG-k) összhangban kialakított általános, valamint az adott társadalmi, gazdasági, környezeti helyzettől függő speciális kategóriákban. 2023-tól a díj odaítélésének alapjául a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) elvek szolgálnak.

2024.
2024-ben az általános kategóriákban az AUDI HUNGARIA Zrt., az IKEA Lakberendezési Kft., a Masterplast Nyrt., a Richter Gedeon Nyrt., a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. és a TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt. projektjei lettek a nyertesek. A nagyközönség a legtöbb szavazattal a Körber Hungária Gépgyártó Kft. programját jutalmazta, így a vállalat nyerte el a közönségdíjat. Az Effekt 2030 különdíjasai az ALDI Magyarország Élelmiszer Bt. és a Vodafone Magyarország Alapítvány lettek.
2024.
2023.
2023-ban az általános kategóriákban az Erste Bank Hungary Zrt., az IKEA Lakberendezési Kft. és a Procter & Gamble RSC Kft. projektjei kaptak első helyezést. A nagyközönség a legtöbb szavazattal a Lidl Magyarország Bt. programját jutalmazta, így a vállalat nyerte el a közönségdíjat. Az Effekt 2030 kkv-különdíjasai a Bio-Fungi Kft. és a Kulcs-Soft Nyrt. lettek.
2023.
2022.
2022-ben az általános kategóriákban a FoxPost Zrt., a Samsung Electronics Magyar Zrt., a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft., az Auchan Magyarország Kft. és a Vodafone Magyarország Alapítvány projektjei kaptak első helyezést. Az orosz-ukrán háborús helyzettel összefüggő speciális kategóriák nyertesei a Vodafone Magyarország Alapítvány, a CIB Bank és az OTP Bank Nyrt. Különdíjban részesült a FoxPost Zrt., míg a közönségszavazáson a legtöbb szavazatot és így a közönségdíjat a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. kapta.
2022.
2021.
2021-ben az általános kategóriákban az UniCredit Bank Hungary Zrt., a dm Kft., a Budapest Bank Zrt. és a Vodafone Magyarország Alapítvány projektjei arattak győzelmet. A COVID-19 megoldások kategóriáiban az OTP Bank Nyrt. és a TESCO-GLOBAL Áruházak Zrt. vehették át a díjat. A zsűri két különdíjast is hirdetett: a Tungsram Operations Kft. projektje Innovációs különdíjban, az IKEA Lakberendezési Kft. projektje pedig Hero különdíjban részesült. A közönség szavazatai alapján a közönségdíjat az Allianz Hungária Zrt. projektje kapta.
2021.
2020.
2020-ban az Effekt 2030 díj általános kategóriáiban a Vodafone Magyarország Alapítvány, a dm Kft. és a Coca-Cola Magyarország projektjei érdemelték ki az elismerést, a COVID-19 megoldások kategóriáiban pedig a Telenor Hungary és a Coca-Cola Magyarország diadalmaskodott. Különdíjban részesült a K&H Bank és Biztosító és a MOL, míg a közönségszavazáson a legtöbb szavazatot és így a közönségdíjat a Provident kapta.
2020.
2019.
2019-ben a Coca-Cola Magyarország, az Invitech ICT Services Kft., az E.ON Hungária Zrt. és a Tesco-Global Áruházak Zrt. vehették át az Effekt 2030 díjat. A nagyközönség a legtöbb szavazattal a Tesco-Global Áruházak Zrt. programját jutalmazta, így a vállalat nyerte el a közönségdíjat. Az Effekt 2030 különdíjasa az OTP Bank lett.
2019.

A programokról készült részletes esettanulmányok a gombra kattintva érhetők el: