Az Effekteam Egyesület 2019 óta hirdeti meg évente az Effekt 2030 díjat, mely a vállalatok környezeti, társadalmi és vállaltirányítási megoldásainak elismeréséül szolgál.
A fenntarthatóság, a fenntartható működés korunk legfontosabb és legsürgetőbb kérdése. A vállalatok is egyre inkább priortásként kezelik a fenntarthatósági célokat. Az utóbbi időben a cégek számára a fenntarthatóság témaköréhez kapcsolódóan előtérbe kerülnek a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) elvek, illetve ezek mentén a teljesítmény bemutatása, a jelentéstétel megismerése és bevezetése, valamint az ESG szempontok integrálása a vállalati működésbe. Egyre inkább megfigyelhető az is, hogy az ESG a vállalat irányításának, illetve a vállalati fenntarthatóság kommunikációjának modern eszközévé válik. Az ESG szempontok növekvő jelentőségét tükrözi vissza az Effekt 2030 díj is, ami azokat a vállalati kezdeményezéseket, megoldásokat, programokat ismeri el, melyek valódi változást, hatást érnek el, utat mutatnak és jó példával szolgálnak az ESG egyes területein.
központi kérdése, hogy egy vállalat tevékenysége környezeti szempontból milyen mértékben fenntartható, a cég milyen és mekkora hatással van az ökológiai környezetre.
központi kérdése, hogy egy vállalat tevékenysége társadalmi szempontból milyen mértékben fenntartható, a cég milyen hatással van a külső és belső stakeholdereire, és hogyan bánik velük.
központi kérdése, hogy a vállalat belső folyamatai biztosítják-e a tisztességes működést.
Az Effekt 2030 díj célja, hogy elismerje és a lehető legszélesebb körben megismertesse a hazai vállalatok által a környezeti fenntarthatóság, a társadalmi fenntarthatóság vagy a vállalatirányítás, azaz az ESG egyes területein bevezetett és megvalósított példaértékű és hatékony jógyakorlatokat, megoldásokat, elősegítve a nagyvállalati, a kkv- és a startupszektor társadalmi szerepvállalásának, fenntarthatósági kezdeményezéseinek erősítését, a vállalati döntéshozók ilyen irányú szakmai munkájának inspirálását, személyes szerepvállalásuk növelését, valamint az ESG elvek, szempontok kultúrájának elterjesztését.
Ebben a kategóriában azokat a projekteket/intézkedéseket várjuk, melyek – a törvényi kötelezettségek teljesítését túlmenően – az alábbi témák valamelyikét érintve, az ökológiai környezetre vannak mérhető, pozitív hatással:
Ebben a kategóriában azokat a projekteket/intézkedéseket várjuk, melyek – a törvényi kötelezettségek teljesítését túlmenően – a vállalat alábbi, belső vagy külső stakeholdereire vannak mérhető, pozitív hatással:
Ebben a kategóriában azokat a projekteket/intézkedéseket várjuk, melyek – a törvényi kötelezettségek teljesítését túlmenően – a vállalat üzleti viselkedését tekintve az alábbi témákban szolgálnak jó például:
1. Jelentkezési szándék esetén az alább található regisztrációs adatlapot szükséges kitölteni.
Regisztrációs adatlap
2. A regisztrációs adatlapon megadott pályázati kapcsolattartó részére továbbítjuk a pályázati űrlapot.
3. A pályázati űrlap meghosszabbított beküldési határideje legkésőbb 2024. augusztus 5. 23:59.
A pályázaton bármely Magyarországon működő vállalat, kis- és középvállalkozás, startup cég, valamint az általuk létrehozott vállalati alapítványok indulhatnak.
A pályázatra azok a programok nevezhetők, amelyek jelenleg is futnak vagy 2023/2024 során zárultak le.
Egy vállalat több programmal is pályázhat.
A pályázati felhívás az alábbi gombra kattintva letölthető:
A beadott pályázatok elbírálását ötfős szakmai zsűri végzi és dönti el kategóriánként a döntőbe került pályázatok listáját – azaz a shortlistet -, valamint kategóriánként a nyerteseket.
Közönségszavazás
A pályázatokat elbíráló szakmai zsűri tagjai
Jelenleg az egyetem fenntartható működéséért felel. Korábban üzleti és akadémiai területen dolgozott, kiemelt területei a fenntarthatósági és klímavédelmi stratégiák kidolgozása.
dr. Molnár Klára, az Effekteam igazgatója és szakmai vezetője
Egyetemi tanulmányai során a Miskolci Egyetem politológia, valamint jogász szakán szerzett diplomát. Posztgraduális tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen – európai jogi szakjogász –, majd az ELTE-n – környezetvédelmi szakjogász – végezte. A szakvizsgáját követően 2006-ig ügyvédként dolgozott. Számtalan egyesület, alapítvány bejegyzésében és munkájában segített, 2005 folyamán pedig önkéntesként segítette a munkát a MAF egyik alapító tagjánál, a Maholnap Magyar Jóléti Alapítványnál.
Horváth Áron, a CBRE magyarországi és közép-kelet európai üzletágvezetője
Széleskörű, 15 éves, tapasztalattal rendelkezik fenntarthatósági stratégia kialakításában és megvalósításában, jelentések készítésében. Jelenleg kereskedelmi ingatlanok fenntarthatóságával, klímasemlegességével foglalkozik, mint magyarországi és közép-kelet európai üzletágvezető a CBRE, nemzetközi ingatlan-tanácsadó vállalatnál. Korábban a Deloitte magyarországi és belga vállalatainál volt fenntarthatósági menedzser. Itt, többek között, a pénzügyi, energia- és autóipari ügyfelek számára végzett tanácsadást. A Deloitte-hoz való csatlakozás előtt Áron a MOL-csoport vezető fenntarthatósági szakértője volt, ezelőtt pedig Brüsszelben, a CSR Europe európai hálózatában projektmenedzser.
Pogány Éda, a Syngenta Seeds Europe regionális fenntarthatósági vezetője
Több mint 20 éves tapasztalata van a fenntartható üzleti stratégiák kialakításában és végrehajtásában, az erről szóló jelentések írásában, az ide tartozó folyamatok és eredmények kommunikációjában és az érintettek bevonásában. Nevéhez fűződik az az érintetti fórum, amely a londoni tőzsdén jegyzett Coca-Cola HBC cégcsoport első intergrált jelentéséhez tartozó lényegességi vizsgálatot alapozta meg. Jelenleg mezőgazdasági területen dolgozik az európai régióban, fókuszában a fenntartható üzleti modell, a regeneratív gazdálkodás, és az ESG megfelelőség állnak. Emellett a Budapesti Gazdasági Egyetem Fenntarthatósági Tanácsának társelnöke, tanít és közreműködik a kommunikációs és fenntarthatósági ismeretek fejlesztésében, a szakmai közösség formálásában.
Szabó Gyula, zöld életmód tanácsadó, fenntarthatósági szakértő, Way of Council facilitátor
Több évtizedes nagyvállalati és civil szervezeti vezetői tapasztalat birtokában immáron a fenntarthatóság emberi, közösségi oldalával foglalkozik. A „felülről-lefelé” helyett a „belülről-kifelé” megközelítésben hisz. Érzékenyítő, közösségépítő programokkal, workshopokkal támogatja vállalatok és más szerveződések munkáját.
Értékelési szempontok
A zsűrizés során a szakértők egységes bírálati szempontok mentén értékelik a pályázatokat: például megvizsgálják, hogyan illeszkedik az adott program a vállalat ESG/fenntarthatósági/CSR stratégiájához, mennyire működőképes és innovatív a kezdeményezés, miként valósul meg az érintettek és az együttműködő partnerek bevonása, illetve milyen eredményeket, hatásokat sikerül a cégnek elérnie a projekt által.
Amennyiben további információra van szüksége, kérjük, keresse munkatársunkat az alábbi elérhetőségeken:
dr. Molnár Klára, igazgató, szakmai vezető
E-mail: dij@effekteam.hu
Telefon: +36.30.210.3171
Az Effekt 2030 díjra 2019 és 2022 között Magyarországon működő nagyvállalatok, kkv-k és startupok, valamint az általuk létrehozott vállalati alapítványok pályázhattak az ENSZ fenntartható fejlődési céljaival (Sustainable Development Goals, SDG-k) összhangban kialakított általános, valamint az adott társadalmi, gazdasági, környezeti helyzettől függő speciális kategóriákban. 2023-tól a díj odaítélésének alapjául a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) elvek szolgálnak.
A programokról készült részletes esettanulmányok a gombra kattintva érhetők el: