fbpx

Az Effekteam és a denxpert találkozásából sikeres szakmai együttműködés született

Az Effekteam és a denxpert találkozásából sikeres szakmai együttműködés született

A munkavédelmi, fenntarthatósági szoftveres megoldásokat fejlesztő és értékesítő denxpert a közelmúltban meghívott előadóként vett részt az Effekteam fenntarthatósági témájú rendezvényén, és a két szervezet között nagyon gyorsan szoros szakmai együttműködés alakult ki. A szoftvercég ma már nemcsak rendszeres résztvevője az egyesület eseményeinek, de csatlakozott a szervezet tagságához is, sőt megszületett az Effekteam és a denxpert közös szakmai projektje, az ESG-CSRD felkészítő műhely is, melynek már a második kurzusa indul el idén szeptemberben. A sikeres együttműködés hátteréről Szücs-Winkler Róberttel, a denxpert alapító ügyvezetőjével beszélgettünk.

Elsőként adódik a kérdés, hogy mit is jelent a denxpert számára a fenntarthatóság, az a téma, ami megalapozta az Effekteammel kialakított szakmai együttműködést is?

A denxpertnél azt valljuk, hogy a fenntarthatóság nem egy extra dolog, egy plusz címke, amit a cég kitűz a termékére vagy szolgáltatására, hanem a „good business” szerves része. Ha valamit igazán jól akarunk csinálni, akkor azt fenntartható módon kell tennünk! Ha jelentős környezeti, társadalmi vagy irányítási kockázatok vannak egy vállalatban, akkor az is megkérdőjelezhető, hogy tud-e igazán jó terméket, szolgáltatást kínálni. Úgy gondolom, hogy ennek felismerése a jövő kulcsa, és efelé halad most már a jogalkotás is.

Mit jelent mindez a denxpert esetében? Hogyan jelenik meg a fenntarthatóság a ti cégetek mindennapi tevékenységében?

Mi egy kis magyar vállalkozás vagyunk, de világszerte 30 országban, több mint 500 vállalatnak nyújtunk komplex szoftveres megoldást a munka- és környezetvédelmi feladataikra, automatizáljuk az adminisztratív folyamataikat és elősegítjük a fenntarthatóbb működésüket. Egyfelől tehát a többi vállalatot támogatjuk abban, hogy hatásaikat csökkenteni tudják, másfelől mi magunk is mindent elkövetünk annak érdekében, hogy környezettudatosan és társadalmilag felelősen tevékenykedjünk. Bár a méretünkből és a működésünk jellegéből fakadóan nem túl jelentős a környezeti hatásunk, igyekszünk azt is minél inkább visszaszorítani: nincsenek céges autóink, ha szükséges inkább bérautókat veszünk igénybe, megpróbálunk minél kevesebbet utazni, a nemzetközi ügyfelekkel inkább az online kapcsolattartást részesítjük előnyben és támogatjuk a kollégák home-office munkavégzését. Felelős munkaadóként kiemelt figyelmet fordítunk a munkatársak jóllétére, nálunk nincs túlóra, számunkra mindig a család az első. Ha bármelyikünk problémával, nehézséggel néz szembe akár szakmailag, akár a magánéletében, akkor közösen támogatjuk. Az itt dolgozók valamennyien szívügyüknek tekintik a fenntarthatóságot, ezért egymást is folyamatosan edukáljuk, megosztjuk személyes tapasztalatainkat, jógyakorlatainkat.

Hogyan tudjátok elősegíteni a fenntarthatósági szemlélet kialakulását, megerősödését más vállalatoknál?

Az adott cég érettsége nagyban befolyásolja azt, hogy mennyire hatékonyan tudja használni az általunk kínált megoldásokat. Mi olyan eszközt biztosítunk, amellyel nagyon sok adminisztratív folyamat automatizálható, átláthatóbban, megbízhatóbban tud működni a szervezet, miközben jelentős energiák és erőforrások szabadulnak fel, melyeket stratégiaalkotásra és további fejlődésre fordíthat a vállalat. Mi lehetőségeket, megoldásokat szállítunk, illetve edukáljuk a cégeket, hogy azokból a lehető legtöbb értéket ki tudják nyerni, de a munkát végső soron nekik kell elvégezniük.

A vállalati fenntarthatósággal kapcsolatos legfrissebb uniós és hazai szabályozások komoly elvárásokat támasztanak az üzleti szereplőkel szemben. Tapasztalataitok szerint a magyarországi cégek hogyan viszonyulnak az újfajta helyzethez?

Azt látjuk, hogy itthon a cégek többsége egyelőre inkább teherként tekint a fenntarthatósági követelményekre, különösen a CSRD jelentéstételi kötelezettségre. Ezzel szemben Nyugat-Európában már sokan felismerték, hogy a szabályozások épp a tisztességes és transzparens vállalatok iparágát, piacát védik azoktól, akik azért vannak ár- és versenyelőnyben, mert nem korrekt módon működnek, mint például a gyerekmunkát alkalmazó kínai és indiai cégek. Ha majd a kezdeti sokk után a hazai vállalkozások is meglátják a kötelezettségek mögött rejlő lehetőségeket, az komoly előrelépést jelenthet számukra, hiszen amikor a nagyvállalatok Európában beszállító partnereket keresnek, akkor a keleti blokk és azon belül Magyarország ideális választásként merülhet fel olyan piacok helyett, ahol nincs meg a megfelelő jogi környezet és nagy a bizonytalanság. Természetesen azok, akik hamarabb lépnek a megfelelés terén, előnybe kerülnek a többiekhez képest.

A vállalatok felelős és fenntartható működésének támogatása és az ehhez kapcsolódó edukáció jelentette azt a közös témát, ami elindította a denxpert és az Effekteam szakmai kapcsolatát. Számotokra mik voltak azok a legfontosabb tényezők, melyek hozzájárultak ahhoz, hogy viszonylag rövid idő alatt ilyen szoros együttműködés alakult ki a két szervezet között?

Már rögtön az első alkalommal, amikor előadóként vettünk részt az Effekteam által szervezett eseményen és elkezdtünk beszélgetni a csapattal, nagyon inspiráló volt az a szakmaiság és őszinte lelkesedés, amit tapasztaltunk. Az egyesület sokat tesz azért, hogy elősegítse a felelős és fenntartható szemlélet elterjedését a hazai vállalatoknál. Ennek érdekében folyamatosan beszámol a témával kapcsolatos tudnivalókról, újdonságokról, illetve ösztönzi az üzleti szereplők közötti tudásátadást, a tapasztalatok és jógyakorlatok megosztását. Mindezt elősegíti, hogy kiterjedt kapcsolatokkal rendelkezik nem csak a vállalati szférán belül, hanem az állami szereplők, valamint a hazai és nemzetközi szakmai szervezetek körében egyaránt. Mi magunk is sok hasznos tudással, tapasztalattal gazdagodunk azáltal, hogy csatlakoztunk az Effekteam tagságához és kiterjedt szakmai közösségéhez.

A denxpert és az Effekteam szakmai együttműködésének gyümölcse az a speciális, gyakorlatorinetált ESG-CSRD felkészítő műhely, amelynek immár a második kurzusa indul el idén szeptemberben. Hogyan értékeled az eddigi eredményeket?

Mindig nagyon izgalmas, amikor egy új dolog elindul, hogy vajon milyen is lesz a fogadtatása. Úgy gondolom, hogy az első, idén tavasszal megtartott kurzus megfelelt az előzetes várakozásoknak: a résztvevők megismerték a kettős lényegességet, megértették az ESRS-sel kapcsolatos adatgyűjtési elvárásokat és az ismereteket a gyakorlatban is implementálni tudták. A program során nemzetközileg elismert szakértők és mentorok segítették a vállalati szakemberek felkészülését arra, hogy saját cégeiknél bevezessék a CSRD-alapú jelentési struktúrát és az ESG-törvényi megfelelést. A résztvevőkkel azóta is kapcsolatban vagyunk és támogatjuk őket, ha szükségük van rá. Az első kurzus tapasztalatait felhasználjuk arra, hogy a képzést az igényeknek megfelelően továbbfejlesszük: például meghosszabbítottuk a személyes találkozások közötti implementációs időszakokat, hogy több idő jusson az ismeretek feldolgozására és gyakorlati alkalmazására. Emellett folyamatosan beépítjük azokat az új információkat is, amelyek a szabályozási keretek alakulásával elérhetővé válnak. Úgy gondoljuk – és ezt az illetékes minisztériumi szakemberek is megerősítették –, hogy „a CSRD a nagytestvér, az ESG pedig a kistestvér”, tehát azok a vállalatok, akik a CSRD jelentéstétel követelményeire felkészülnek, az ESG-törvény előírásait is teljesíteni tudják majd. Ehhez igyekszünk az ESG-CSRD műhellyel is megadni a szükséges szakmai támogatást.

Az ESG-CSRD felkészítő műhelyről további információ és jelentkezési lehetőség: https://effekteam.hu/csrd-muhely/

Iratkozzon fel hírlevelünkre!