Az üzleti szereplők számára ma már nemcsak lehetőség, hanem felelősség is, hogy aktívan hozzájáruljanak a társadalmi ügyek támogatásához. Egy jól működő vállalati pályázati rendszer lehetővé teszi, hogy a cég a céljaihoz illeszkedő módon, mérhető eredményekkel juttassa el a rendelkezésére álló erőforrásokat a megfelelő célcsoporthoz. De vajon mi biztosítja azt, hogy a pályázati program valóban sikeres legyen? Ahhoz, hogy a vállalati támogatás mind a támogató, mind a támogatott fél számára értéket teremtsen, elengedhetetlen az átgondolt pályázati koncepció.
Az utóbbi évek tendenciái azt mutatják, hogy a vállalatok egyre tudatosabban szeretnék elosztani forrásaikat. Az Effekteam az elmúlt két évtizedben egyedülálló szakmai tapasztalatra tett szert a megfelelő támogatottak független és széleskörű kiválasztását lehetővé tevő pályázati folyamatok menedzselésében. Az egyesületünk által nyújtott komplex szakmai szolgáltatás egyik kulcsfontosságú eleme a pályázati rendszer kialakítása, a szükséges pályázati koncepció kidolgozása.
A kiindulópont a vállalati célok és lehetőségek feltárása
Az egyik legizgalmasabb feladat, amikor egy cég azzal keres meg bennünket, hogy rendelkezik egy adott összegű forrással és konkrét célokkal, nekünk pedig ki kellene találnunk a megfelelő kereteket és azokat a folyamatokat, amelyekkel a leghatékonyabb módon tudja eljuttatni a támogatást a legmegfelelőbb célcsoportokhoz. Az is gyakran előfordul, hogy a vállalatnak már van saját elképzelése a koncepciót és a folyamatokat illetően, és ezeket kell finomítani, a hazai lehetőségekre, célcsoportokra szabni, a társadalmi és jogszabályi környezet figyelembe vételével. Általában több körben egyeztetünk a megbízóval, átbeszéljük a vállalati stratégiát és az aktuális célokat, illetve tisztázzuk, hogy valójában miért is akarja elindítani a tervezett projektet és milyen eredményekkel lenne elégedett. Megtárgyaljuk, hogy mely ügyek mentén, milyen fókuszterületeken kik a kedvezményezettek, mekkora az egy támogatottra jutó forrás nagyságrendje és milyen határidőkkel érdemes dolgozni.
Különféle erőforrások, igényekre szabott megoldások
Rendszerint több variációt is felvázolunk, és addig alakítjuk az elképzelést, amíg azt látjuk, hogy a támogató is elégedett, és a célcsoport is a legoptimálisabb módon tud hozzájutni a rendelkezésre bocsátott erőforrásokhoz. Azért is beszélünk erőforrásokról, mert pályázati úton nem csupán pénzt lehet odaítélni a kedvezményezetteknek. Volt már dolgunk természetbeni támogatások megpályáztatásával, sőt sok esetben a vállalatok az önkéntes csapatokat is szeretik úgy küldeni, hogy előtte megkérnek minket, készítsünk igényfelmérést a fogadó szervezetek között. Ez ugyan nem a klasszikus pályázati modell, de sokban hasonlít hozzá.
Közös nyelven, közös célokért – érthető pályázati koncepció
A folyamat kidolgozásakor mindig arra törekszünk, hogy a pályázóknak a lehető legegyszerűbb dolguk legyen, ami igaz a pályázati dokumentumok tartalmára, szövegezésére is. Például nem biztos, hogy egy civil szervezet számára mindig érthető és értelmezhető a pályázati kommunikáció abban a formában, ahogyan azt a vállalat megfogalmazta. Éppen ezért segítünk megteremteni a közös nyelvet a szektorok között azáltal, hogy a támogatási folyamatot lefordítjuk a célcsoport nyelvére: kinek, mikor, mit és hogyan kell benyújtania a pályázat során. A tervezésnek lényeges eleme az is, hogy milyen bírálati szempontok mentén kaphatnak támogatást a kedvezményezettek. Fontos, hogy ezek ugyanúgy illeszkedjenek a vállalat, illetve a program arculatához, mint a teljes pályázati koncepció.
Világos elvárások, átlátható folyamatok
Annak érdekében, hogy a pályázati folyamat mindenki számára érthető és egyértelmű legyen, pontosan ismertetni kell minden olyan lépést, amely szükséges ahhoz, hogy a kedvezményezettek hozzájuthassanak a támogatáshoz. Ide tartozik a pályázatok formai és szakmai szűrésének bemutatása is. Szintén lényeges, hogy a pályázóktól milyen információkat, adatokat kérünk, és milyen csatolandó dokumentumokat várunk, ugyanis ezek alapján lehet majd eldönteni az alkalmasságot a támogatásra. Ha ezek a kérdések jól vannak megfogalmazva és a megfelelő dokumentumok vannak bekérve, akkor egyszerűbb a pályázatok formai és szakmai szűrése, ellenkező esetben azonban előfordulhat, hogy nem a legalkalmasabb pályázó kapja a támogatást. A legelején kell tisztázni azt is, hogy a cég milyen költségek elszámolását hagyja jóvá, illetve milyen szakmai és pénzügyi beszámolót vár a kedvezményezettektől a projektek lezárulta után. Egyesületünk azzal is támogatja a pályázati folyamatok hatékonyságát, hogy minden odaítélt vállalati támogatás esetében nyomon követi a források felhasználását, azaz beszámoltatja a támogatottakat.

Dokumentáció – a pályázati folyamat lelke
A fentiekben bemutatott szempontok figyelembe vételével áll össze a pályázati program dokumentációja: a pályázati felhívás, a pályázati adatlap, illetve a szakmai bírálat kritériumai. A pályázati felhívás és adatlap segítségével tudja a vállalat irányítani, hogy milyen jellegű pályázatok érkezzenek be. Hiába áll ugyanis fejben össze egy jó pályázati koncepció, ha a kapcsolódó dokumentumok azt nem tükrözik vissza, akkor vagy nem lesz elegendő pályázó, vagy nem olyan pályázatok fognak beérkezni, amilyenekre a cég számít. Az Effekteam szakmai közreműködése azt segíti elő, hogy ne csalódás, hanem siker és elégedettség jellemezze mind a támogatói, mind a kedvezményezetti oldalt.
Több pályázó, kevesebb hiba – szakértői támogatással
Nem egyszer halljuk a hozzánk forduló cégektől, hogy megsokszorozódott a pályázók száma, miután egyesületünk átvette a pályázati folyamat menedzselését. Mindez annak köszönhető, hogy – húszéves szakmai tapasztalatunk alapján – pontosan tudjuk, hol és milyen módon érjük el a kívánt célcsoportot, és az hogyan érti meg leginkább a vállalat szándékát. Munkánk során az is gyakori, hogy megbízónknak már van egy konkrét elképzelése, sőt akár el is kezdi azt papírra vetni, de amikor átbeszéljük a részleteket, akkor hiányosságokat vagy ellentmondásokat fedezünk fel a dokumentumokban. A cég így aztán hálás azért, hogy többkörös munkát vagy csalódást spórolunk meg számára.
A vállalati támogatások hatékony és átlátható elosztása nem csupán a pozitív társadalmi hatás miatt kulcsfontosságú, hanem a vállalat megítélése, hitelessége és hosszú távú céljai szempontjából is. Az Effekteam szakmai támogatásával olyan pályázati rendszerek alakíthatók ki, amelyek nemcsak jól működnek, hanem valódi értéket is teremtenek mind a támogató, mind a támogatott számára.
Cikksorozatunkat hamarosan folytatjuk a pályázati folyamat további elemeinek ismertetésével.
Ha Önnek is segítségre van szüksége a vállalati támogatások hatékony elosztásában, egy jól működő pályázati rendszer kialakításában vagy egy sikeres pályázati koncepció kidolgozásában, foglaljon hozzánk időpontot egy ingyenes online konzultációra!