A szakmai zsűri meghozta döntését, kiválasztotta az Effekt 2030 – az ESG megoldások díjának idei legjobbjait és a shortlistre továbbjutó pályázatokat. Ez utóbbiakra a nagyközönség is voksolhat a szeptember 23–30. között zajló internetes szavazás keretében, melynek eredményeként eldől, hogy ezúttal ki nyeri el a közönségdíjat.
Bár a legújabb uniós és hazai szabályozások hatására minden eddiginél jelentősebb figyelem irányul a fenntartható vállalati működésre és a jogszabályi megfelelőségre, az Effekteam Egyesület azt is fontosnak tartja, hogy az ESG-átállás ne csak az előírások teljesítése terén valósuljon meg, hanem ténylegesen beépüljön az üzleti szereplők gondolkodásába és mindennapi gyakorlatába. Ezt a törekvést szolgálja az Effekt 2030 – az ESG megoldások díja is, melynek célja, hogy elismerje és minél szélesebb körben megismertesse a hazai piacon működő cégek példaértékű környezeti, társadalmi és vállalatirányítási megoldásait.
Az idei díjra június 6. és augusztus 5. között pályázhattak a jelentkezők három kategóriában: a Zöld egyensúly kategóriában a környezeti területhez kapcsolódó programokkal, a Mindenki társadalma kategóriában társadalmi jellegű kezdeményezésekkel, az Értékteremtő üzlet kategóriában pedig korszerű vállalatirányítási megoldásokkal szállhattak versenybe a jelöltek. A benyújtott projektek között a társadalmi felelősségvállalási programok aránya volt a legmagasabb, de nem sokkal maradt el tőlük a környezeti fenntarthatóságot célzó megoldások száma sem. Az ESG szempontok növekvő jelentőségét mutatja, hogy voltak vállalatok, akik több kategóriában, többféle kezdeményezéssel is elindultak a megmérettetésen. A mezőnyben számos visszatérő pályázó szerepelt, de bőven akadtak új versenyzők is, akik most először mutatkoztak be programjaikkal az Effekt 2030 díj pályázatának keretében.
A projektek értékelése során több előremutató változást is tapasztalt a szakmai zsűri. Miközben tavaly még háttérbe szorultak a vállalatirányítási megoldások, és végül a díjazottak közé sem kerültek ilyen jellegű programok, addig idén már az Értékteremtő üzlet kategóriában is talált elismerésre méltó pályázatot a bíráló testület. Ez azért is különösen fontos előrelépés, mert a vállalatirányítási megoldások jellemzően kevésbé attraktívak, mégis ezek jelentik a felelős és fenntartható vállalati működés alapját. A Zöld egyensúly kategóriában – az elmúlt évhez hasonlóan – ezúttal is nagyon komoly és komplex programok születtek, de a Mindenki társadalma kategória is látványosan megerősödött, nem csak a jelöltek számát tekintve, hanem a projektek jellege, tartalma szempontjából is. Az ESG szemlélet elterjedését és növekvő mértékű vállalati adoptációját jelzi, hogy egyre több olyan megoldás szerepel az Effekt 2030 díj pályázatai között, amely már tényleges fenntarthatósági, illetve integrált üzleti stratégiát fogalmaz meg.
A szakmai zsűri értékelése alapján kialakult az a shortlist, amelyre szeptember 23-30. között a nagyközönség is szavazhat és eldöntheti, hogy idén melyik ESG megoldás nyerje el a közönségdíjat. Az eredményhirdetésre és a díjak ünnepélyes átadására október 7-én, az Effekteam által szervezett szakmai konferencia keretében kerül majd sor, mely a hazai ESG-átállás gyakorlati aspektusairól nyújt áttekintést a szakértők, a vállalatok és a közösségek szemszögéből.
A KÖZÖSSÉG. HATÁS. JÖVŐ. – ESG tapasztalatok és kihívások a vállalati gyakorlatban című konferenciáról részletes információ és jelentkezési lehetőség itt érhető el: https://effekteam.hu/konferenciak/