A Szerencsejáték Zrt. és az Effekteam szakmai együttműködése nem új keletű: a vállalat korábban részt vett és elismerést nyert az egyesület által kiírt társadalmi befektetési díj pályázatán, támogatta a szervezet KÖZÖSSÉG.HATÁS.JÖVŐ. konferenciájának megrendezését, sőt már előadóként is képviseltette magát az éves szakmai rendezvényen. A Szerencsejáték Zrt. most az Effekteam tagságához is csatlakozott, melynek kapcsán Panulin Ildikó szóvivővel beszélgettünk a társaság társadalmi és környezeti szerepvállalásáról.
A Szerencsejáték Zrt. fontos törekvése, hogy – felelős vállalatként és munkáltatóként egyaránt – elősegítse a fogyatékossággal élők, a megváltozott munkaképességű emberek társadalmi integrációját. Milyen eredményeket értek el ezen a téren a szervezeten belül?
A Szerencsejáték Zrt. nem csupán támogatja számos módon a fogyatékossággal élők társadalmi integrációját, hanem élenjárónak tekinthető a magyar nagyvállalatok között a foglalkoztatási arányt tekintve, hiszen munkatársaink 10%-a megváltozott munkaképességű. Emellett évek, évtizedek óta aktívan kommunikál azokról a jógyakorlatokról, amelyek ösztönözhetnek más vállalatokat is fogyatékossággal élők foglalkoztatására. Jelenleg közel 170 mozgáskorlátozott, siket, nagyothalló, valamint tartós egészségkárosodás miatt megváltozott munkaképességű személy dolgozik karitatív sorsjegy-értékesítő hálózatunkban, közel 70 magyarországi város több mint 120 értékesítő pontján akadálymentes környezetben. Ezzel saját értékesítési csapatunk közel 20%-át teszik ki a fogyatékossággal élő kollegáink.
Társadalmi szinten milyen fontosabb programokkal, kezdeményezésekkel igyekeznek előmozdítani a szemléletformálást, az előítéletek leküzdését?
Zászlóshajó programunk a „A játék összeköt!”, melynek keretein belül Magyarországon egyedülálló, befogadó, mindenki számára használható játszótereket építünk, ahol fogyatékossággal élő és ép gyermekek az együtt játszás élményén keresztül válhatnak elfogadó, nyitott felnőttekké. 2018 óta országszerte 30 játszóteret adtunk át idén július végéig, az év hátralévő részében pedig további három kerül majd átadásra. Befogadó játszótereink országszerte főleg a nagyobb városokban érhetők el. A programhoz közvetve játékosaink is hozzájárulnak, hiszen ezeket a játszótereket részben az évente általában ősszel kibocsátott Nagykarácsony sorsjegyünk bevételéből finanszírozzuk. A programhoz is kapcsolódóan minden évben szemléletformáló kommunikációs kampányt indítunk a befogadás, a fogyatékossággal élők társadalmi integrációjának elősegítésére.
Társadalmi szinten további programokkal és kezdeményezésekkel igyekszünk előmozdítani a toleranciát és az előítéletek leküzdését. Ez lehet például oktatási programok támogatása vagy részvétel szakmai konferenciákon, társadalmi eseményeken, ahol a társaság kiemeli a befogadás fontosságát és beszámol a jógyakorlatokról. Mindezek mellett számos további szervezettel állunk kapcsolatban, akiknek különböző módokon igyekszünk segítséget nyújtani. Főbb partnereink a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, az Áldozatsegítő Központ, illetve a Tanítsunk Magyarországért Alapítvány.
A környezet védelme és a fenntarthatóság iránti elköteleződés hogyan jelenik meg a társaság mindennapi működésében?
Bár vállalatunk fő üzleti tevékenységéből kifolyólag szerencsére nem számít nagy környezetszennyezőnek, tevékenységeink során odafigyelünk a környezeti hatások minimalizálására, például energiatakarékos intézkedésekkel, hulladékcsökkentéssel, szelektív hulladékgyűjtéssel és zöld energiahasználattal. Fokozatosan újítottuk és újítjuk fel lottózóinkat és a központi irodáinkat, melynek köszönhetően az energiaszükségletünk jelentősen csökkent. Ezen felül a kormányrendeletben kitűzött földgázfogyasztás-csökkentés célkitűzést is sikeresen teljesítettük, illetve tartottuk fent az elmúlt időszakban. Célunk, hogy a fővárosban a jelenlegi irodai lokációkat csökkentsük, és a saját tulajdonú székházunk modernizációja megtörténjen, jobb, élhetőbb és fenntarthatóbb környezetet teremtve a dolgozók számára.
Milyen lépésekkel tudják ösztönözni a környezettudatos szemléletmód szélesebb körű elterjedését, megerősödését?
Vállalaton belül nagy hangsúlyt fektetünk a fenntarthatóság és a környezettudatosság kommunikációjára. Belső hírlevelünkben rendszeresen edukatív tartalmakat közlünk munkavállalóinkkal, melyekben segítséget nyújtunk nekik, hogy hogyan tudnak zöldebben és fenntarthatóbban élni a hétköznapokban, illetve egyúttal tágítjuk látókörüket a fenntarthatóságot és a környezettudatosságot illetően. A környezettudatos szemléletmódot igyekszünk a vállalat falain kívül is megvalósítani. Ennek egyik legjobb példája a Tanítsunk Magyarországért Alapítvánnyal való együttműködésünk, melynek keretében a Szerencsejáték Zrt. által használt, de kifogástalan állapotban lévő számítástechnikai eszközöket juttatjuk el rászoruló, tanulni vágyó gyerekekhez. Így egyszerre segítjük a rászorulókat, és hosszabbítjuk meg az elektronikai eszközök élettartamát.
Milyen várakozásokkal csatlakozott a Szerencsejáték Zrt. az Effekteam szakmai közösségéhez?
Nagy örömmel csatlakoztunk az Effekteam szakmai közösségéhez, mert bízunk abban, hogy szakmai támogatást kapunk fenntarthatósági törekvéseink megvalósításához, és a közösség lehetőséget nyújt tapasztalatok, ötletek megosztására más vállalatokkal és szakemberekkel. Nem titkolt célunk, hogy a szakmai közösségen keresztül jó gyakorlatokat leshessünk el, és megvitathassuk a legújabb, az ESG-hez és a fenntarthatósághoz kapcsolódó fejleményeket, szabályozásokat, vagyis ebben is tanulhassunk egymástól.
Hogyan tudják segíteni a társaság felelősségvállalási és fenntarthatósági törekvéseinek megvalósítását az Effekteammel és az egyesület tagságával kialakított együttműködések?
Ezen együttműködések révén a társaság lehetőséget kap arra, hogy még hatékonyabban valósítsa meg felelősségvállalási és fenntarthatósági céljait. Ez lehet például közös projektek indítása, tudásmegosztás vagy közös rendezvények szervezése a fenntarthatósági témákban.